ÇEVRE KORUMA FAALİYETLERİ


            Jandarma Genel Komutanlığı, Çevre, ekolojik denge ve doğal hayatın korunmasına, ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınan canlı türleri ve alanların korunmasına, çevre kirliliğinin önlenmesine ve çevre bilincinin geliştirilmesine son derece önem vermektedir. Bu nedenle Sorumluluk sahasındaki çevre suçları ile daha etkin mücadele etmek maksadıyla, (37) İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapmak üzere (40) Çevre Koruma Timi kurulmuştur.  

           Çevre Koruma Timlerinde; Tim Komutanı, Tim Uzmanı ve Çevre Uzmanı olmak üzere 3 personel görev yapmaktadır.

         Timlerde görevli personelin seçimine büyük önem verilmektedir. Personelin, çevre konusunda bilinçli, daha önce aldığı tüm görevlerde başarılı ve çevrenin korunması görevinin sorumluluğunu taşıyabilecek kapasitede olmasına özen gösterilmektedir.

         Jandarma Çevre Koruma Timleri, kendi türünde en gelişmiş son derece modern araç, teknik cihaz ve malzemelerle donatılmıştır.Peu2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇEVRE KORUMA TİMLERİNİN GÖREVLERİ

            Çevrenin ve ekolojik dengenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi maksadıyla, sorumluluk bölgesinde kontroller yapmak ve meydana gelebilecek kirlilikleri takip etmek.

         - Suların kirlenmesine neden olan evsel ve endüstriyel atıkların tespiti durumunda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.


tara0002 

 

          - Tehlikeli atık ve tehlikeli kimyasalların taşınması işlemlerinin ilgili mevzuata uygun olup olmadığını kontrol etmek.

 

http://www.7deniz.net/wp-content/uploads/2013/10/Untitled-11.png

         - Mahalli Çevre Kurulunca alınan kararlar gereği, acil müdahale planlarında kendisine verilen görevleri yerine getirmek.

         - Mahallinde çevreye olumsuz etkileri olan her türlü faaliyeti izlemek ve gerekli tedbirleri almak.

          Jandarma Çevre Koruma Timleri ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınan canlı türleri ve alanların korunmasına yönelik olarak avlanma, toplama ve kaçakçılık faaliyetlerine karşı alınacak önlemler kapsamında da şu görevleri yerine getirmektedir:

          - Tarihi eser, av hayvanları ve benzeri kültür ve tabiat varlıklarının kaçakçılığı suçunun işlenmesi durumunda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.

 

http://img-yenisafak.mncdn.com/mnresize/619/1000/resim/site/615x326/tarihi3a62b6ac77cab791.jpghttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQehet205SiWUEY6zaF5r7EAvnrhyJ9_CPhayPch82EHFL7aW09Sg

    - Kaçak yapılaşma, kaçak kesim ve diğer şekillerde orman alanlarının tahrip ve talan edilmesi, orman kaçakçılığı yapılması ve diğer orman suçlarının işlenmesi durumunda  video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.

 

 

http://www.kuzeyormanlari.org/wp-content/uploads/2014/10/44.jpghttp://imgz.star.com.tr/imgsdisk/2015/02/04/040220151452115259264_2.jpg

 

         - Orman yangını çıkması muhtemel yerleri tespit etmek, buralarda alınacak önleyici tedbirleri belirlemek, orman yangını çıkması durumunda yangın nedenlerini araştırmak, video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak durumu tespit etmek. 

 

         - Devlet malı niteliğindeki korunması gereken taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılması, bozulması, zarara uğratılması, izinsiz yurt dışına çıkartılması, alınıp satılması ve taşınması durumunda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKEUaWimWL6ZunvpCGk1AwvcCvvhACpbXBuxdgNMW1SOffsm6ghttps://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRgmHsQ1uliZNWh0cEb2IPylK6kqabcND7OjhAng4qhuvRaErPT9A

http://emlakkulisi.com/resim/orjinal/MjIwNTI1OD-1-derece-sit-alani-nedir.jpg

         - Sit alanları ve orman alanlarında yapılan veya yapılmakta olan yapıları kontrol etmek, kaçak yapıların tespiti durumunda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek. 

 

         - Jandarma sorumluluk alanında, belediyelere, hazineye, özel idarelere, katma bütçeli dairelere ait arazi ve arsalarda veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerdeki kaçak yapılaşmanın tespiti durumunda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.

http://emlakkulisi.com/resim/orjinal/OTg1MTUwNz-karsiyakada-gecekondulara-gecit-yok.jpg

         - Kara Avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonu kararlarına aykırı hareketleri kontrol etmek, mevzuata aykırı durumlarda video kamera, fotoğraf makinesi ve diğer teknik cihaz ve malzemeleri kullanarak suçları tespit etmek.

 

 

 

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/11041297_442241199293232_2953825235118443445_n.jpg?oh=b314dfdcde8e7162f958317c321ba1d8&oe=563F6CD3&__gda__=1447388601_80d16e9b42935d5f0412df5f2917a2b2http://www.memurlar.net/common/news/images/338423/headline.jpg

 

         - Sorumluluk bölgesinin çevre envanterini çıkarmak, kirlilik bölgeleri ve kirlilik sebepleri gibi hususları belirleyerek bilgi havuzu oluşturmak, gerekli istatistik ve analizleri yaparak hassas bölgelere yönelik önleyici tedbirleri belirlemek ve sonuçlarını ilgili makamlara bildirmek.

 

         - Emir verildiğinde, çevre, doğal hayat ve ekolojik dengenin korunması konularında Jandarma Birliklerine ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına eğitim ve teknik konularda destek sağlamaktır.

         Çevre ve insan sağlığını bozan etkenlere engel olunması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında kurulan Jandarma Çevre Koruma Timlerinin faaliyete geçirilmesi ile önemli mesafeler kat edilmiştir.

         Jandarma Genel Komutanlığı, daha temiz, daha güzel ve yaşanabilir bir ülke ve dünya için Çevre Koruma Timlerinin tüm ülke çapında yaygınlaştırılması çalışmaları ile çevre konusundaki faaliyetlerine bilinçli ve kararlı bir şekilde devam etmektedir.