JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI BANDOSU

 

Tarihçe

Ülkemizde çok sesli müzik, Padişah II.Mahmut’un, 1826 yılında Mızıka-i Hümayun’u kurdurması ile başlamıştır.

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu’nun tarihsel gelişimi de Osmanlı İmparatorluğu’na dayanmaktadır. 1906 yılında Deniz Kuvvetlerindeki Ertuğrul Mızıkası Şefliğine getirilen Paul LANGE’in haftanın belirli günlerinde İstanbul/Yıldız’da mevcut olan Jandarma Bandosunu çalıştırdığı anlaşılmaktadır.

17 Ekim 1932 tarihinde Bahriye Mızıkasından Yüzbaşı Mustafa ÇAYIROĞLU Ankara’da Jandarma Umum Kumandanlığı Bandosunu kurmak üzere, Jandarma teşkilatına atanmıştır. Ankara’nın Ulus semtinde kurulan bando, daha sonra Akköprü Jandarma Karakoluna taşınmıştır. Burada bir müddet faaliyet gösterdikten sonra Maltepe’ye nakledilmiş, daha sonra Anıttepe Kışlası’nda konuşlandırılmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu 1967 yılından itibaren Güvercinlik‘te konuşlu Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlasında çalışmalarını sürdürmektedir.

Resmi törenlerdeki icrasının yanı sıra, verdiği konserler ve çıkardığı albümlerle, çok sesli müziğin renklerini çağdaş ve modern anlatımlarla hayata geçirmekte ve daha geniş kitlelerle bando müziğini sevdirmekte olan Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, icra ettiği faaliyetlerle Jandarma Genel Komutanlığının tanıtımına da önemli katkılar sağlamaktadır.

Faaliyetler

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, karşılama ve uğurlama törenleri ile bayrak, cenaze, diploma, devir-teslim törenleri ve açılış-kapanış törenleri görevlerini yerine getirmekte, milli bayramlarda icra edilen törenlerde görev almaktadır. 

 

 

 

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu halen devlet törenlerini ve yurt içi konserlerini icra etmekte olup, radyo ve televizyon kayıtları ile çok sesli müziğin ülkemizde yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır.

           

 

 

2000 yılında Levent YÜKSEL, Ercan SAATÇİ, Metin ÖZÜLKÜ, Ufuk YILDIRIM, Çelik ERİŞÇİ, Volkan KONAK, Mirkelam, Hande YENER, Grup DÜŞ gibi Türkiye’nin sevilen pop yıldızları ile birlikte ilk sözlü ‘Türk Marşları’ albümü, halkın beğenisine sunulmuş, albümden elde edilen gelirin tamamı Jandarma Asayiş Vakfı’na bırakılmıştır.

               

 

 

 

 

 

 

 

 

1996 yılında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman KOMAN’ın emirleri doğrultusunda, Türk Bando Müziğinde bir ilk gerçekleştirilerek ‘Türk Marşları’ adlı CD ve kaset yapılmıştır. 1999 yılında da ‘Ezgiler’ adlı albüm hazırlanmıştır.

 

 

           

 

 

2014 yılında Jandarma Genel Komutanlığının 175’inci Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla, TRT sanatçılarının katkılarıyla Jandarma temalı türkülerden oluşan bir albüm hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, Türk müziğini koreografi hareketleriyle süsleyerek, yurtiçi ve yurtdışında icra edilen faaliyetlerde büyük ilgi görmektedir.

 

 

Yurtiçi Konserleri

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu halen devlet törenlerinin yanı sıra yurtiçinde turne ve konserlerde icra etmektedir.

 


 


Yurtdışı Konserleri

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu katıldığı çeşitli uluslararası festivallerde ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Ø    1968 Almaya-Kiel Askeri Bandolar Festivali

Ø    1997 Çek Cumhuriyeti Kromerize Askeri Bandolar Festivali

Ø    1998 Polonya-Krakow Askeri Bandolar Festivali

Ø    2000 Polonya-Krakow Askeri Bandolar Festivali

Ø    2000 Fransa-Nice Askeri Bandolar Festivali

Ø    2002 Hollanda-Breda Askeri Bandolar Festivali

Ø    2006 Macaristan-Debrecen Askeri Bandolar Festivali

Ø    2012 Gürcistan-Kutaisi Askeri Bandolar Festivali

Ø    2013 Arnavutluk-Tiran Askeri Bandolar Festivali