TEŞKİLATLANMA

Jandarmaya, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 01 Eylül 1997 tarihinden itibaren trafik görevi verilmiştir.

Trafik hizmetleri; Jandarma Genel Komutanlığında Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı, (34) İl Jandarma Komutanlığında Trafik Şube Müdürlükleri, (47) İl Jandarma Komutanlığında Trafik Kısım Amirlikleri ve İlçe J.K.lıklarında Jandarma Trafik Timleri vasıtasıyla yürütülmektedir.

Jandarma Trafik Timleri, Tim Komutanı (Asb.), Tim Elemanı (Asb.) ve Şoför. (Uzm.J.) olmak üzere (3) personelden oluşmaktadır. Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı hedeflerine ulaşılabilmesi, trafiği denetleme, düzenleme ve trafik suçlarına el koyma görevinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi maksadıyla trafik timi sayısı artırılmış olup, Ülke genelinde (1.406) Jandarma Trafik Timi görev yapmaktadır.

Uygulamalardan elde edilen istatistiksel veriler, uygulayıcı personelin görüş ve önerileri doğrultusunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, trafik timlerinin görev yerleri belirlenmiş olup, (24) saat esasına göre görev yapılmaktadır.