BOMBALI SALDIRI OLAYLARINA KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

      

  1. Dünyanın her yerinde oluğu gibi ülkemizde de patlayıcı maddelerin bombalama eylemlerinde kullanılmaları neticesinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Her olayda olduğu gibi bombalama olaylarında da herhangi bir emarenin tespit edilmesi sonucunda veya vatandaşlarımızın ihbarı neticesinde üzücü olayların önlenmesi mümkün olabilmektedir.

  2.  

  3. Terör örgütlerinin insanlık dışı bir eylem aracı olarak kullandığı bombalı saldırıların önceden tespit edilerek üzücü olayların engellenmesi için vatandaşlarımızın güvenlik güçlerine yardımcı olmaları ve şüpheli durumlarda gereken hassasiyeti göstermeleri büyük önem taşımaktadır.

  4.  

  5. Vatandaşlarımızın bombalı eylemlere karşı uyanık olması ve çevrelerinde meydana gelen en küçük şüpheli durumu dahi 155 Polis/156 Jandarma imdat telefonlarıyla veya bizzat müracaatla güvenlik kuvvetlerine bildirmeleri önem arz etmektedir. Bu maksatla, vatandaşlarımızın bombalı saldırılar ile ilgili olarak dikkat etmesi gereken hususlar aşağıya çıkarılmıştır.

 

   a.   Çanta, poşet, koli gibi paketler veya sahipsiz olarak ortada bırakılmış benzeri eşyalardan şüphe edilmesi halinde, bunlara dokunmayınız ve içerisinde bomba olması ihtimaline karşı en yakın güvenlik güçlerine haber veriniz.

   b.   Önemli günlerde yapılacak kutlama veya gösterilerde; gösteri alanına gelen, giyiminden, hareket ve tavırlarından şüphelendiğiniz şahısları en yakın güvenlik güçlerine bildiriniz.

   c.   Uzun süre aynı yerde ve gelişi güzel park edilmiş vaziyette duran veya terkedilmiş şekilde bulunan araçlardan şüphelenmeniz halinde güvenlik güçlerine haber veriniz.

   ç.   Terör örgütü mensuplarının barındığı veya terör örgütüne yardım ettiğinden şüphelendiğiniz şahısları güvenlik güçlerine bildiriniz.

   d.   Bomba imal edildiği veya gizlendiğinden şüphe ettiğiniz yerleri güvenlik güçlerine haber veriniz.

   e.   Güvenlik güçleri tarafından müdahale edilen şüpheli paket veya bomba olaylarında, olay yerini emniyete alan yetkililere yardımcı olunuz. [Unutmayınız ki, müdahale anında şüpheli paketi (bombayı) görüyorsanız, patlaması durumunda yaralanabilirsiniz veya hayatınızı kaybedebilirsiniz.]

   f.   Bombalı saldırılardan sonra emniyet altına alınan bölgede merak nedeniyle gereksiz kalabalık oluşturmayınız, olay yerinde ikinci bir bomba düzeneğinin olabileceğini unutmayınız ve olay yerindeki yetkililerin talimatlarına uyunuz.

   g.   Yakın civarınızda meydana gelen bir patlama olayına tanık olduğunuzda, paniği arttırıcı hareketlerden kaçınınız ve yaralı vatandaşlara yardım ediniz, derhal ambulans ve itfaiye ekiplerine haber veriniz.

   ğ.   Bombalı saldırılardan sonra, olay bölgesinde bombalı saldırı ile ilişkili olabileceğinden şüphe ettiğiniz durumları ve şahısları güvenlik güçlerine hemen bildiriniz.

 

 

  Geri