EĞİTİM FAALİYETLERİ

 

1.       Ulusal mevzuat ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler çerçevesinde, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet olayları ile suça sürüklenen ve korunma ihtiyacı olan çocuklara ilişkin yapılacak işlemlerin Jandarma birimleri tarafından çok iyi bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

          Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı arasında, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında Sunulan Hizmetlerde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesine, İşbirliği Yapılmasına ve Eşgüdümün Arttırılmasına Dair Protokol 12 Nisan 2012 tarihinde imzalanmıştır. Protokol kapsamında;

·                Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Komutanlığında eğitim ve öğretim gören subay ve astsubay kursiyer ve öğrencilere, “İnsan Hakları” dersi kapsamında “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu eğitim verilmektedir.

·                Meslek içi eğitim kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak, yılda (2) defa (2) hafta süreyle Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Komutanlığında “Çocuk Suçlarının ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kursu” verilmektedir.

·                Kurs gören personel tarafından, İlçe Jandarma ve Jandarma Karakol Komutanlıklarında “Çocuk ve Kadın Suçlarını Önleme İşlem Astsubayı” olarak görevli personele, hizmet içi eğitim kapsamında her yıl atama döneminden sonra (3) gün süreyle eğitim verilmektedir.

·                Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Komutanlığında düzenlenen meslek içi eğitim, kurs ve programlara “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konuları dahil edilmiştir.

2.       Erbaş ve erlerin toplumda daha sorumlu ve duyarlı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla icra edilen Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi programında “Çocuk Hakları” ile “Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği” modülü bulunmakta olup eğitim materyallerinden istifade edilerek erbaş ve erlere yönelik eğitimler verilmektedir.

 

 

3.       Toplumda güvenlik kaygısının ve suç korkusunun ortadan kaldırılmasını ve bireylerin, suçlara yönelik alabilecekleri önlemler konularında bilgilendirilmesini sağlamak maksadıyla icra edilen; Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti modelinde Jandarma birimleri tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile koordineli olarak vatandaşlarımıza ve öğrencilere yönelik yerinde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlenmekte, dağıtılan broşür ve asılan afişlerle farkındalık çalışmaları yürütülmektedir.

          Toplum Destekli Güvenlik Hizmetleri kapsamında, vatandaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi maksadıyla faaliyetler (afiş, broşür dağıtımı, bilgilendirme toplantıları vb.) düzenlenmektedir.

 

                        

 

AİLE İÇİ ŞİDDET VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN SİZLERDEN İSTEĞİMİZ

·                Şiddete maruz kaldığınızı saklamayınız, mutlaka ilgili kurumlara, bir yakınınıza, arkadaşınıza veya güvendiğiniz komşunuza bildiriniz ki zamanında gerekli tedbir alınabilsin ve şiddetin tekrarı önlenebilsin.

·                Şiddete maruz kaldığınızda veya yaşadığınız çevrede söz konusu durumla karşılaştığınızda; en kısa sürede herhangi bir telefondan ücretsiz 156 Jandarma İmdat,
155 Polis İmdat, 112 Acil İmdat, 183 Alo Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma
telefonlarına ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

·                Şiddetin suç olduğunun yasalarla belirlendiğini unutmayınız.

·                Şiddet mağduru bir kadın sizden yardım istiyorsa gerekli desteği veriniz veya en yakın güvenlik kuvvetine bildiriniz.

·                Şiddete uğramış kadınlara, illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından psikolojik, hukuksal danışmanlık ve ekonomik yardımlar yapıldığını unutmayınız.

·                Şiddet mağdurunun, ücretsiz avukat talep etme hakkı olduğunu biliniz.

·                Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması açısından kız çocuklarının okutulmasına önem veriniz.