DEĞERLİ ANNELER VE BABALAR

 

·                Çocuklarınıza sevgiyle yaklaşın. Ona karşı her zaman sevginizi gösterin ve SENİ SEVİYORUM deyin.

·                Çocuklarınıza değer verin ve başarılı oldukları işlerde ödüllendirin.

·                Öğretmenleriyle daima irtibatta olun, öğretmenlerin tavsiyelerini mutlaka dinleyin.

·                Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık ettiğini öğrenin, çocuğunuzun evden çıktıktan sonra nerelere gittiğini ve kimlerle oynadığını bilmelisiniz.

·                Okul öncesi çocuklarınızın yalnız başına evin dışında dolaşmasına ve nezaret edilemeyecek yerlerde (kalorifer daireleri, bodrum katlar, inşaat alanları) oynamalarına izin vermeyin.

15

·                Çocuğunuz okula yürüyerek gidiyorsa bilinen işlek caddelerden grup halinde gidip gelmeye dikkat etmesini öğütleyin.

·                Çocuklarınızı çevredeki yabancı şahıslara karşı daha dikkatli olmaları ve onlara fazla güvenmemeleri hususunda uyarın.

·                Aile bütçenize katkıda bulunması amacıyla tüm tehlikelere açık olan sokaklarda çocuklarınızı çalıştırmayın.

·                Çocuklarınıza sigara ve alkollü içecekler aldırmayın.

·                Çocuklarınızı sosyal ve kültürel aktivitelere özendirin, katılımlarına destek olun.

·                Çocuğunuzla konuşun, sorunlarını dinleyin. Okul ve arkadaş çevresinde çözemeyeceği problemlerinde ona yardımcı olun.

·                Çocuklarınıza, kişisel bilgileri internet ortamında tanımadığı kişilerle paylaşmaması gerektiğini öğretin.

14

·                Çocuğunuz ile ilgili bir sorunla başa çıkamadığınızda mutlaka profesyonel yardım isteyin. Sorunun çeşidine göre; Öğretmenine, Okul Rehberlik Servisine, Psikolog, Psikolojik Danışman veya Psikiyatriste, Jandarma veya Polise başvurun.

18

·                Çocukların oynadıkları bölgede alışılmamış şekilde ve sıklıkla dolaşan yabancı şahıs veya araçları gerektiğinde en yakın güvenlik kuvvetleri birimine bildirin. Mümkünse, kişilerin eşkallerini ve araçların plaka numaraları, marka ve renklerini tespit etmeye çalışın.

·                Çocuklarınızın yabancılardan hediye kabul etmemelerini tembih edin. Çocuğunuza yakınlık gösteren ya da rahatsız eden yabancıları hemen en yakın güvenlik görevlisine söylemelerini ve size de mümkün olduğunca çabuk haber vermelerini isteyin.

 

ÇOCUĞUNUZ KAYBOLMADAN ÖNCE

·                “Bunlar benim başıma gelmez” diye düşünmeyin !

·                Daima çocuğunuzun en son fotoğrafına sahip olun.

·                Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailesini tanıyın.

·                Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun. Eğer mümkünse, ailesinin iş telefonlarını da deftere yazın.

·                Çocuğunuzun DNA’sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli gibi) muhafaza edip, alındığı tarihi de unutmayın.

·                Çocuğunuza sizinle, Jandarma ve Polis ile nasıl irtibat kuracağını öğretin.

·                Bütün bunlara rağmen çocuğunuz kaybolduysa ve Jandarma bölgesindeyseniz 156 Jandarma İmdat hattını arayın.